Abracs TCTC16540 Expert TCT Cordless Circular Saw Blade for Wood 165 x 20mm x 40T
Reviews on Trustpilot SKU: ABRA-TCTC16540
VAT included
In stock
Description
Abracs TCTC16540 TCT Cordless Circular Saw Blade for Wood 165 x 20mm x 40T
The Abracs TCTC16540 Cordless Circular Saw Blade has been manufactured with Tungsten carbide-tipped teeth giving the blade for extreme wear resistance and a long working life. The blade is thinner which saves on the battery life of a cordless tool. The TCTC16540 is 165mm in diameter, with 40 teeth, and 1.0mm thick giving a kerf of 1.5mm. Featuring a fully hardened plate offering precision accuracy. The blade also has expansion slots to eliminate the risk of warping. These TCT blades from Abracs are available in a variety of sizes with different teeth configurations and cut types to suit all types of wood. Depending on what finish you prefer, fewer teeth give a faster cut and more teeth give a finer finish.
1 x bushing washer is included with this blade to alter the bore from 20mm to 16mm.
Features:
  • Lightweight for increased battery life
  • Extra thin Kerf
  • Anti-Kick back
  • Extreme life
Specification:
  • Cut Type: Course Medium /GP Cut
  • Machine: Cordless
  • Kerf: 1.5mm
  • Plate: 1.0mm