Abracs TCT19040 Expert TCT Circular Saw Blade for Wood 190 x 30mm x 40T
Reviews on Trustpilot SKU: ABRA-TCT19040
VAT included
In stock · only 5 left
Secure checkoutSSL encrypted
The TCT19040 is 190mm in diameter, with 40 teeth, and 1.5mm thick giving a kerf of 2.3mm. Featuring a fully hardened plate offering precision accuracy.
Description
Abracs TCT19040 TCT Circular Saw Blade for Wood 190 x 30mm x 40T
The Abracs TCT19040 has been manufactured with Tungsten carbide-tipped teeth giving the blade for extreme wear resistance and a long working life. The TCT19040 is 190mm in diameter, with 40 teeth, and 1.5mm thick giving a kerf of 2.3mm. Featuring a fully hardened plate offering precision accuracy. The blade also has expansion slots to eliminate the risk of warping. These TCT blades from Abracs are available in a variety of sizes with different teeth configurations and cut types to suit all types of wood. Depending on what finish you prefer, fewer teeth give a faster cut and more teeth give a finer finish. Suited to cutting softwood, hardwood, plywood and timber.
3 x bushing washers are included with this blade to alter the bore from 30mm to 25, 20 or 16mm.
Features:
  • Anti Kick Back
  • Extreme Lifetime
  • Ultimate performance
Specification:
  • Machine: Circular
  • Diameter: 190mm
  • Cut Type: GP Cut
  • Finish: Coarse/Medium
  • Bore: 30mm
  • Teeth: 40
  • Kerf: 2.3mm
  • Plate: 1.5mm