Abracs TCTA16048 Expert TCT Circular Saw Blade for Aluminium 160 x 20mm x 48T
Reviews on Trustpilot SKU: ABRA-TCTA16048
VAT included
In stock · only 2 left
Secure checkoutSSL encrypted
The TCTA16048 is 160mm in diameter, with 48 teeth, and 1.4mm thick giving a kerf of 2.2mm. These TCT blades from Abracs are available in a variety of sizes
Description
Abracs TCTA16048 TCT Circular Saw Blade for Aluminium 160 x 20mm x 48T
The Abracs TCTA16048 Aluminium TCT Blade features a Triple Chip (TCG) tooth design with a 5-degree negative tooth angle on a hardened plate ensuring maximum precision and accuracy. The TCTA16048 is 160mm in diameter, with 48 teeth, and 1.4mm thick giving a kerf of 2.2mm. Specifically designed for cutting Aluminium but also suitable for use on plastics, PVC and laminates. These TCT blades from Abracs are available in a variety of sizes with different teeth configurations and cut types. Depending on what finish you prefer, fewer teeth give a faster cut and more teeth give a finer finish.
1 x bushing washer is included with this blade to alter the bore from 20mm to 16mm.
Features:
  • Maximum Precision
  • Triple Ground Chip
  • Extreme Lifetime
  • Ultimate Performance
Specification:
  • Machine: Circular
  • Kerf: 2.2mm
  • Plate: 1.4mm