Abracs TCT16548 Expert TCT Circular Saw Blade for Wood 165 x 20mm x 48T
Reviews on Trustpilot SKU: ABRA-TCT16548
VAT included
In stock · only 2 left
Secure checkoutSSL encrypted
The TCT16548 is 165mm in diameter with, 48 teeth, and 1.5mm thick giving a kerf of 2.3mm. Featuring a fully hardened plate offering precision accuracy.
Description
Abracs TCT16548 TCT Circular Saw Blade for Wood 165 x 20mm x 48T
The Abracs TCT16548 has been manufactured with Tungsten carbide-tipped teeth giving the blade for extreme wear resistance and a long working life. The TCT16548 is 165mm in diameter with, 48 teeth, and 1.5mm thick giving a kerf of 2.3mm. Featuring a fully hardened plate offering precision accuracy. The blade also has expansion slots to eliminate the risk of warping. These TCT blades from Abracs are available in a variety of sizes with different teeth configurations and cut types to suit all types of wood. Depending on what finish you prefer, fewer teeth give a faster cut and more teeth give a finer finish. Suited to cutting softwood, hardwood, plywood and timber.
1 x bushing washer is included with this blade to alter the bore from 20mm to 16mm.
Specification:
  • Machine: Circular
  • Diameter: 165mm
  • Cut Type: Fine Cut
  • Finish: Medium/Fine
  • Bore: 20mm
  • Teeth: 48
  • Kerf: 2.3mm
  • Plate: 1.5mm