Abracs ABDD125M Trade General Purpose Diamond Blade 125 x 10 x 22mm
Reviews on Trustpilot SKU: ABRA-ABDD125M
VAT included
In stock · only 10 left
Secure checkoutSSL encrypted
The Abracs ABDD125M diamond blade is suitable for cutting a variety of materials including brick, concrete & tile. Its 10mm segment increases the lifespan
Description
Abracs ABDD125M Trade General Purpose Diamond Blade 125mm x 10mm x 22mm
The Abracs ABDD125M is a general construction diamond blade from the Trade range. It is suitable for cutting a variety of materials including brick, concrete and tile. Its 10mm segment increases the lifespan of this blade and keyhole gullets clear debris from the cutting surface. Made from premium diamond, these quality blades are designed to last.
Features:
  • Manufactured to the highest standards for maximum durability
  • Strengthened core for less flex and greater rigidity
  • Excellent performance and great value
  • 10mm diamond segment
  • Extended performance
  • Ferocious speed
  • Premium diamond quality
  • Manufactured to European safety standard EN13236
Specification:
  • Max RPM: 12,200
  • Segment height: 10mm
  • Diameter: 125mm
  • Bore: 22mm