Abracs ABDBTPH115 Expert Mortar/Brick Raking Diamond Blade 115 x 6.5 x 22mm
Reviews on Trustpilot SKU: ABRA-ABDBTPH115
VAT included
In stock · only 2 left
Description
Abracs ABDBTPH115 Expert Mortar/Brick Raking Diamond Blade 115mm x 6.5mm x 22mm
The Abracs ABDBTPH115 is a 115mm Diamond Blade from the Expert Range designed for Mortar and Brick Raking. The high diamond concentration offers an unbeatable combination of rapid stock removal and long service life. Its 7mm segment also increases the lifespan of this blade and keyhole gullets clear debris from the cutting surface. Made from premium diamond, these quality blades are designed to last.
Features:
  • Manufactured to the highest standards for maximum durability
  • Strengthened core for less flex and greater rigidity
  • Excellent performance and great value
  • 7mm diamond segment
  • Extended performance
  • Ferocious speed
  • Premium diamond quality
  • Manufactured to European safety standard EN13236
Specification:
  • Max RPM: 13,300
  • Segment height: 7mm
  • Diameter: 115mm
  • Bore: 22mm