HiKOKI CD3605DAJ3Z 36V Multi-Volt 125mm Circular Saw (Body Only) in Case
Reviews on Trustpilot SKU: HIK-CD3605DAJ3Z
VAT included
In stock · only 1 left
Description
HiKOKI CD3605DAJ3Z has a high efficiency brushless motor – long lifetime with reduced maintenance
The HiKOKI CD3605DAJ3Z is a Body Only 36V Multi-Volt Circular Saw with a 125mm Metal Cutting Blade. The Brushless motor when paired with a Multi-Volt battery (not supplied) gives a higher cutting speed and cutting capacity per charge. Fitted with a silent mode for operation in quiet areas. Sold without a battery or charger in a Carry Case.
Features:
  • Suitable for mild steel, stainless steel, aluminium & wood
  • Fast cutting speed
  • High load capacity
  • Power/silent modes
  • Kickback reduction system
  • High cutting capacity per charge
  • Constant speed control
  • Soft start
  • LED worklight for high visibility and safer working
Multi-Volt Batteries: (Not Included)
  • 36V Multi-Volt batteries for higher power output similar to mains powered tools when used with a 36V tool
  • Batteries are compatible with existing HiKOKI 18V tools
  • Offers unprecedented power output of up to 1080W
  • Automatically switches between 18V and 36V depending on the tool in use
  • Fast charging – only 32 minutes with UC18YSL3 charger
  • 4 stage battery level indicator with diagnostic function
  • Compatible with existing 18V chargers and the new UC36YSL
  • Compact and lightweight – similar size and weight as existing 18V 5Ah & 6Ah batteries
Comes With:
  • 125mm blade
  • Carry case
Specification:
  • Blade size: 125mm
  • Cutting capacity: 46mm
  • No-load speed: 3600/min (power) | 2400 (silent)
  • Voltage: 36V
  • Dimensions: 286 x 193 x 236mm