Abracs TCT21660 Expert TCT Circular Saw Blade for Wood 216 x 30mm x 60T
Reviews on Trustpilot SKU: ABRA-TCT21660
VAT included
In stock · only 10 left
Secure checkoutSSL encrypted
The TCT21660 is 216mm in diameter, with 60 teeth, and 1.8mm thick giving a kerf of 2.6mm. Featuring a fully hardened plate offering precision accuracy.
Ask a question
Description
Abracs TCT21660 TCT Circular Saw Blade for Wood 216 x 30mm x 60T
The Abracs TCT21660 has been manufactured with Tungsten carbide-tipped teeth giving the blade for extreme wear resistance and a long working life. The TCT21660 is 216mm in diameter, with 60 teeth, and 1.8mm thick giving a kerf of 2.6mm. Featuring a fully hardened plate offering precision accuracy. The blade also has expansion slots to eliminate the risk of warping. These TCT blades from Abracs are available in a variety of sizes with different teeth configurations and cut types to suit all types of wood. Depending on what finish you prefer, fewer teeth give a faster cut and more teeth give a finer finish. Suited to cutting softwood, hardwood, plywood and timber.
3 x bushing washers are included with this blade to alter the bore from 30mm to 25, 20 or 16mm.
Features:
  • Alternative Top Bevel
  • Extreme Lifetime
  • Ultimate Performance
Specification:
  • Machine: Mitre
  • Diameter: 216mm
  • Cut Type: Fine Cut
  • Finish: Medium/Fine
  • Bore: 30mm
  • Teeth: 60
  • Kerf: 2.6mm
  • Plate: 1.8mm