Abracs TCT16524 Expert TCT Circular Saw Blade for Wood 165 x 20mm x 24T
Reviews on Trustpilot SKU: ABRA-TCT16524
VAT included
In stock · only 10 left
Description
Achieve a fast cut in wood with the Abracs TCT16524 Tungsten Carbide-Tipped Circular Saw Blade
The Abracs TCT16524 has been manufactured with Tungsten carbide-tipped teeth giving the blade for extreme wear resistance and a long working life. The TCT16524 is 165mm in diameter and 1.5mm thick giving a kerf of 2.3mm. Featuring a fully hardened plate offering precision accuracy. The blade also has expansion slots to eliminate the risk of warping. These TCT blades from Abracs are available in a variety of sizes with different teeth configurations and cut types to suit all types of wood. Depending on what finish you prefer, fewer teeth give a faster cut and more teeth give a finer finish. This blade gives a fast rip cut.
Features:
  • Anti Kick Back
  • Extreme Lifetime
  • Ultimate performance
Specification:
  • Part Number: TCT16524
  • Diameter: 165mm
  • Bore: 20mm
  • Teeth: 24
  • Kerf: 2.3mm
  • Plate: 1.5mm