Abracs PF3003020FM Proflex Flat Cutting Disc for Metal 300 x 3.5 x 20mm (Pack of 25)
Reviews on Trustpilot SKU: ABRA-PF3003020FM-25
VAT included
In stock · only 10 left
Description
You can expect fast and precise cuts with these Abracs Proflex Flat Metal Cutting Discs
Features:
  • Excellent service life
  • Fast and precise cutting
  • Iron, sulphur and chlorine-free
  • High-end quality for the highest demands
  • Manufactured using premium raw materials
  • Manufactured to European quality standards EN12413
  • Discs suitable for metal cutting in many applications and industries
Specification:
  • Bore: 20mm
  • Pack Qty: 25
  • Grade: A30RBF
  • Thickness: 3.5mm
  • Max. speed: 5,100RPM
  • Diameter: 300mm (12″)